ENGELSİZ-YBU

Biz kendini Özgür Ruhlar olarak tanımlayan, 2012 Aralık ayında engelsiz üniversite, şehir ve ülke hedefleriyle yola çıkmış gönüllü öğrencileriz. Engelli bireylerin erişebilirliğini artırmak, sosyal hayata katılımlarını kolaylaştırmak, eğitim hayatlarında onlara destek olmak ve toplumumuzda engellilerle alakalı farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli projeler yürütmekteyiz.

Engelsiz Dershane Projesi : Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğrencilerinin YGS-LYS ve Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (EKPSS) hazırlanan görme engelli bireylere gönüllü olarak öğretmenlik yaptığı projemizde görme engelli bireylerin eğitim hakkından adil biçimde faydalanması ve eşit istihdam koşullarına ulaşması amaçlanmaktadır. Engelsiz Dershanemizden faydalanan görme engelli bireylerden bir çoğu bugün memurluk görevlerine devam etmekte veya bizlerle aynı sıraları paylaşmaktadır.

Geleneksel Ybu Engelsiz Şenlik : Her sene 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde okulumuzda düzenlediğimiz Engelsiz Şenliğimizde yaklaşık olarak 150 engelli bireyi ve ailelerini okulumuzda misafir edip çeşitli oyunlar oynayıp birlikte aynı resimlere renk katıp çeşitli engel gruplarından bireylerin verdiği konserlerde danslar ediyoruz. Bu etkinliğimizde çoğu zihinsel engelli bireylerden oluşan misafirlerimizin sosyal yönlerini güçlendirmeyi , anksiyetelerini azaltmayı , birlikte faydalı zaman geçirmeyi ve dostluğun kardeşliğin engel tanımayacağını bir kez daha hatırlatmayı amaçlıyoruz. Ayrıca Engelsiz Şenliğimiz Türkiye'de üniversiteler bazında düzenlenen tek engelsiz şenlik olma özelliğini taşımaktadır.

İşaret Dili Kursları : Her sene okulumuzun çeşitli fakültelerinden 100 kadar öğrenciye alanında uzman işaret dili hocaları tarafından verdirdiğimiz dönemlik kurslarımızda gelecekte çeşitli görevlerde yer alacak arkadaşlarımızın işitme engelinin farkında , bilinçli bireyler olarak yetişmesini ve en doğal insan haklarından biri olan iletişim hakkını işitme engelli bireylere teslim etmeyi amaçlıyoruz.

Engelleri Aşalım Mutki'de Buluşalım : 18-22 Şubat 2015 tarihleri arasında kar, kış,mesafe engeli tanımadan Ankara'dan Bitlisin Mutki ilçesine gidip bölgede bulunan 2 tane rehabilitasyon merkezinde bulunan engelli kardeşlerimizle çeşitli eğitici faaliyetlerde bulunma eğlenceli oyunlar oynama ve hepimizin renk kattığı resimler yapma fırsatı bulduğumuz Mutki Kaymakamlığı tarafından desteklenen projemizde bu dezavantajlı bölgemizde ki kardeşlerimize elimizi uzatmak , onlarla hediyeleşmek ve birkaç günlüğüne de olsa doyasıya eğlenmeyi amaçladık bunun dışında bölgede engelli bireylere sorun teşkil edebilecek eksikliklerin giderilmesi için Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü ile görüş alışverişinde bulunma fırsatı bulup Bitlis Öğretmen evinde büyük bir misafirperverlikle ağırlandık ve projemizi farklı bölge ve şehirlerde devam ettirme kararı aldık.

Farkındalık Günleri : 21 Mart Down Sendromlular Günü , 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü , 10 -16 Mayıs Engelliler Haftasında Okulumuzda bu günlerin anlam ve önemine uygun aktiviteler düzenleyerek okulumuzda engellilik hakkında farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz bu çalışmalarımız esnasında kurduğumuz kermesin gelirleriyle akülü tekerlekli sandalye vb. yardımlarda bulunuyoruz ayrıca çeşitli tarihlerde göz bantlarıyla sesli betimlemeli olarak izlediğimiz engelsiz film gösterimleri ve Goalball ( Görme engelli bireylerin zilli bir topu kaleye sokmaya çalıştığı bir çeşit oyun) turnuvaları düzenleyerek empati çalışmaları yapıyoruz
.
Katıldığımız ve Desteklediğimiz Projeler : 2013 yılında İstanbul'da düzenlenen Engelli istihdam zirvesinde çeşitli fikir atölyeleri yaparak engelli istihdamı sorununa çareler aradık ve kanun yapıcılara bu konuyla alakalı raporlar yazdık . 2014 senesinde Bilkent Üniversitesinde düzenlenen Sosyal Girişimcilik Eğitimlerine katılarak bu eğitimde öğrendiklerimizle kulübümüzün gelecek proje hedeflerini düzenledik ve yine 2014 senesinde Ulusal Down Sendromu Derneği'nin düzenlemiş olduğu Hoşgeldin Bebek İmza Kampanyası'na 1000'in üzerinde imza toplayarak destek olduk . 2015 yılında Doğa Kolejleri'nin işitme engeli hakkında farkındalık oluşturmak ve işitme engelli bireylere işitme cihazı yardımı yapmak amacıyla düzenlediği "Sessizliğime Kulak Ver"
projesine danışmanlık desteği vermekteyiz.

Biz engelsiz bir gelecek hedefinde ilerleyen "Özgür Ruhlar" olarak kuruluşumuzdan bugüne geçen 3 senelik süre zarfında gerçekleştirdiğimiz bu projelerin dışında Engelsiz Kariyer ve Engelsiz Sanat alanında planladığımız yeni projelerimizle hedefimize koşmaya devam edeceğiz.

Topluluğun Bulunduğu Üniversite: 
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
Topluluğun İletişim Adresleri (E-posta, Telefon vb.): 
E-posta: engelsizybu@gmail.com Telefon: 05076259943
Topluluğun Sosyal Medya Bağlantıları (varsa): 
Facebook: https://www.facebook.com/engelsizybukulup?fref=ts Twitter: https://twitter.com/EngelsizYbu